Proč je u porodu dobrá vertikalizace a pohyb

Proč je u porodu dobrá vertikalizace a pohyb

Mnoho studií z oblasti porodnictví potvrzuje, že horizontální poloha u porodu není pro porod nijak prospěšná. Naopak porod ve stoje nebo vleže na boku obvykle postupuje rychleji a ženami je často vnímán jako méně bolestivý a ženy zároveň vnímají, že mají porod více pod kontrolou. Vybrali jsme pro vás citace ze zásadních publikací, které to potvrzují.

Vliv Gravitace. Efekt gravitace na plod v děloze; snížené riziko syndromu dolní duté žíly; lepší postavení a vstupování plodu; účinnější kontrakce a rozšířený pánevního východu, když žena zaujme pozici v podřepu nebo v kleče (MIDIRS 2008).

Ženy by měly být povzbuzovány k pohybu a mělo by se jim pomoci v zaujmutí jakékoliv polohy, kterou shledají během porodu nejpohodlnější (NICE 2007).

Žena by měla být informována a podporována v tom, zvolit si jinou než horizontální polohu na zádech. Poloha ve stoje, další jiné vertikální, případně na boku, jsou spojovány s větší intenzitou kontrakcí, lepším a rychlejším postupem porodu a ženy prožívají porod jako méně bolestivý (tj. je menší nutnost analgezie).“ (WHO, 1999)

Zdroj: www.rcmnormalbirth.org.uk

Ženy by měly být podporovány a povzbuzovány k volbě pohodlných poloh, kterými jsou většinou vertikální. Vertikální polohy mají mnohé výhody pro porod. Ženy by měly mít svobodnou volbu ve volbě polohy, kterou si přejí.“ (Gupta et al, 2012)

„Vertikální polohy a mobilita v průběhu porodu může být pro ženu přijatelnější a může podpořit jeho přirozený progres vedoucí k spontánnímu vaginálnímu porodu.“ (Albers, 2007)

„Změna poloh a aktivita pomáhá fyziologickému mechanismu porodu a podporuje fetální adaptaci dítěte v mateřské pánvi. Polohy ve stoje zlepšují uteroplacentární cirkulaci a ženy zároveň cítí méně bolesti, takže mohou efektivněji projít porodem. Žena se cítí normálně, autonomně a je jí ponechána osobní kontrola, což pomáhá průběhu porodu.“ (Albers, 2007)

Určité výhody jsou spojeny s mobilitou a aktivitou během porodu, jakými jsou například lepší intenzita děložních kontrakcí – tím lepší průběh porodu, méně bolesti – tedy i menší potřeba použití medikace proti bolesti, zvýšená autonomie a komfort ženy.“ (Albers, 2007)

Vhodné polohy při porodu - faktaoporodu.cz

„Srovnání výzkumů ukázalo, že pokud ženy rodily v poloze na zádech, ukázala se větší pravděpodobnost, že porod končil asistovaně – řízené tlačení, nutnost kleští, VEX, etc. … ukázala se o něco menší krevní ztráta, ale větší nutnost nástřihu.“ (Gupta et al, 2012)

Z výzkumů vyplývá, že výběr polohy u porodu ovlivňují i vnější faktory jako například uspořádání porodní místnosti, intervence a přístup ošetřujícího personálu:

Ženy si často „volí“ polohu na základě toho, co se od nich očekává a nejznámějším obrázkem rodící ženy je „žena ležící v posteli“. Asistentky proto musí být aktivní v ukazování a povzbuzování žen do různých pozic při porodu.” (RCM 2010).

V porodní místnosti by měla být k dispozici celá škála nábytku a pomůcek, které podporují ženy k vyzkoušení různých poloh a pozic.” (Albers 2007)

Užívání elektronického monitorování plodu, intravenózních infuzí a různých metod analgezie může ovlivnit mobilitu žen a využití různých poloh během porodu. “(Spiby et al. 2003)

Vhodné polohy při porodu - faktaoporodu.cz

Zdroje :
Albers L (2007) The Evidence for Physiologic Management of the Active Phase of the First Stage of Labor. Journal of Midwifery & Women’s Health 52: 207-215
Gupta, JK. et all 2012.Position in the second stage of labour for women without epidural anaesthesia.dostupné z http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD002006.pub4/full
MIDIRS (2008) Positions in labour and delivery. Informed choice for professionals leaflet Bristol: MIDIRS
National Institute of Clinical Excellence (NICE) (2007) Intrapartum Care: care of healthy women and their babies. London: NICE
The Royal College Of Midwives (RCM) (2010) The Royal College Of Midwives’ Audit of Midwifery Practice. London: RCM 6 Evidence Based Guidelines for Midwifery-Led Care in Labour ©The Royal College of Midwives 2012
Spiby H, Slade P, Escott D, Henderson B et al. (2003) Selected coping strategies in labour: an investigation of women’s experiences. Birth 30: 189-194
WHO příručka:
česky: https://www.iham.cz/nabizime/informace/prirucka-who/