Vybírání poplatku za přítomnost osoby blízké u porodu je nezákonné

Vybírání poplatku za přítomnost osoby blízké u porodu je nezákonné

Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl v únoru 2017, že nemocnice v Chomutově musí zaplatit kvůli nezákonně vybraným poplatkům za přítomnost otce u porodu Martinu Fraňkovi 400 Kč plus úroky a dále také náklady za soudní řízení ve výši 20 602 Kč. Poplatek, který nemocnice vyčíslila jako náhradu za instruktáž a příslušenství, nebyl podle rozsudku nezbytný. Rozsudek zatím není pravomocný.

Již v dubnu  roku 2016 rozhodl Ústavní soud, že zdravotnická zařízení mohou vybírat přiměřenou částku jen za nadstandardní služby, jako je např. občerstvení. Otec nebo jiná blízká osoba (např. kamarádka, dula) má právo být přítomna u porodu, což vyplývá ze zákona (372/2011 Sb. o zdravotních službách, § 28 odst. (3), písm. e), odst. 3), přičemž jejich přítomnost nesmí být zpoplatněna.

Přítomnost osoby nelze podmínit ani úhradou např. za jednorázové hygienické oděvy, desinfekční prostředky apod. Platbu lze vybírat pouze za plnění, která jsou poskytována nad rámec zákona. Je navíc nutné dát dotyčné osobě prostor pro vyjádření, zda má o tuto službu zájem.

V současné době většina porodnic od vybírání poplatku ustupuje.